Ortovox Avabag Litric Freeride 26 S

11 524 kr
Moms 25%

leveranstid 3-6 vardagar

Tillgängliga leveransmetoder: PostNord MyPack Collect, DHL Express A, UPS, UPS Express Saver, UPS

En uppladdningsbar lavinryggsäck, kortare ryggpanel. ISPO-prisvinnare!

Lavinryggsäcken Ortovox Avabag Litric Freeride 26 S, som utsågs till vinnare på ISPO-mässan, har en stor krockkudde som hjälper dig att hålla dig på lavinytan. Den ger också skydd för huvud, nacke och axlar.

En elektrisk pump blåser upp krockkudden – den här modellen använder inte tryckpatroner. Uppblåsningen utlöses genom att dra i aktiveringshandtaget. Laddning av batteriet via USB-C-porten tar cirka 25 minuter, och på en enda laddning kan krockkudden blåsas upp minst två gånger. När ryggsäckens elektronik är påslagen och redo för eventuell utlösning är driftstiden cirka 60 timmar, ner till temperaturer på -30°C.

Förutom de vanliga axelremmarna och höftbältet innehåller ryggsäcken en säkerhetsrem som går runt benet.

  • Kort rygglängd, lämplig för en rygg på 36–44 cm (mätt som visas på den extra bilden, från toppen av höftbenskammen till den mest framträdande nackkotan)
  • Axelremmarna är lite kortare och har en mer uttalad S-form jämfört med 28-litersversionen
  • Separat fack för lavinskyddsutrustning (spade, sond)
  • Robust höftbälte
  • Hjälmnät
  • Kompressionsremmar
  • Fästen för skidor, snowboard och isverktyg Kompatibel med vätskeblåssystem (ingår ej)
  • Kompatibel med Clasp ryggskydd (ingår ej)

Förutom ISPO-utmärkelsen har denna produkt även fått ett Red Dot-innovationspris.