Rab Men's Neutrino Pro Jacket

1 831 kr
Moms 25%
Färg
Storlek
Den här produkten är slutsåld.
Den valda varianten är för tillfället slut. Du kan välja en annan variant eller be om en notifikation.

Redo att gå och se bergen! Dunjacka för män för äventyrligt vinterbruk.

Rab designar många plagg baserat på kraven för klättring och skidturer. Detta gäller även den populära och uppdaterade Neutrino Pro-jackan: skärningen och detaljerna är lika hemma oavsett om du klättrar eller säkrar en vän. Nytt i den här versionen, förutom återvunna tyger, är den omdesignade dunfackkonstruktionen i ärmarna.

Till skillnad från vissa produktbilder är logotypen på den svarta jackan svart, inte ljus.

Yttertyget som används är Quantum Pro från den legendariska tillverkaren Pertex. Detta tyg är extremt starkt för sin vikt och erbjuder utmärkt vindskydd.

Jackan väger nästan 600 gram, och med dessa material innebär det utmärkt isolering – det är en av de varmaste jackmodellerna med genomsydd konstruktion. Trots detta kan jackan fortfarande packas ner i ett relativt litet utrymme.

  • Normal passform Gåsdunsfyllning: Europeiskt gåsdun, Nikwax-behandlat för vattenbeständighet, 212 gram dun i en jacka i storlek M
  • Omdesignade dunfack i ärmarna för förbättrad rörelsefrihet Hjälmkompatibel huva med förstyvad brätte
  • Rygglängd i storlek M: 77 cm
  • Två handfickor och en innerficka
  • Tvåvägsdragkedja med stormklaff
  • Förstärkt tyg på axlar och överarmar
  • Justerbara manschetter

Modellen på bilden är 183 cm lång och har på sig en jacka i storlek L.

Denna produkt är en del av Rabs Mountain-produktfamilj. Dessa produkter är perfekta för vandring och bergsklättring, när du behöver pålitligt väderskydd.