Sigg X Teemu Järvi Reindeer 0,6 L

325 kr
Moms 25%

leveranstid 3-6 vardagar

Tillgängliga leveransmetoder: PostNord MyPack Collect, DHL Express A, UPS, UPS Express Saver, UPS

En pålitlig aluminiumflaska med underbar grafik av Teemu Järvi.

Materialet som används i Sigg Traveller-flaskan är hållbart och gediget – skillnaden jämfört med billiga flaskor är mycket märkbar. Siggs klassiska aluminiumflaska är en pålitlig favorit bland många vandrare, den enda som folk vågar ta med sig i sovsäcken över natten utan rädsla för läckage. Även i tuffa situationer får en Sigg -flaska oftast bara en buckla, som mest.

Sigg Traveller-flaskan är lämplig för vatten, kolsyrade och sura drycker, citrusprodukter, mejeriprodukter etc.

Traveller-flaskans standardkork har ett hål genom vilket du kan bära flaskan med ett finger, en karbinhake eller din egen anordning. Det finns också alternativ till standardkorken – kolla in hela vårt Sigg sortiment!

  • Mycket tät och pålitlig kapsyl
  • Insidan har en flerskiktad EcoCare-beläggning som förhindrar att aluminium läcker ut i drycken — lämplig även för sura drycker
  • EcoCare är helt lukt- och smaklös
  • EcoCare-beläggningen är flexibel, så om flaskan får en buckla anpassar den sig till den nya formen och går inte sönder
  • Innehåller inte BPA, EA, BADGE, BFDGE, NOGE eller ftalater
  • Godkänd av livsmedelsmyndigheterna
  • Tillverkad i Schweiz

Sigg -dricksflaskan är en välkänd syn runt om i världen – den har till och med visats upp på Museum of Modern Art i New York.

Konstnären Teemu Järvi specialiserar sig på naturmotiv i sin konst, och alla hans verk härrör från hans djupa relation till skogarna, sjöarna och djuren i den finska naturen.

“Renar har massor av namn beroende på ålder, kön och utseende. Kesakko är en rådjurskalv som föds under sommaren, en hona äldre än tre år är vaadin medan en hane är hirvas. Över sex år kallas en ren nimiloppu vilket betyder “namnets slut”, medan en hane som lever sitt andra år kallas urakka. En vit ren är valkko, en mörk mutsikki och en gulbrun kallas rusakka. En ren utan horn kallas återigen för nullpo.” - Teemu Järvi