Sigg 1,0 X TJ Firefox


leveranstid 6-11 vardagar
Tillgängliga leveransmetoder: PostNord MyPack Collect, DHL Express A, Email (Only for giftcards!), Lahjakorttitoimitukset (Vain ostaessasi pelkän lahjakortin!), UPS, UPS, UPS Express Saver
Den legendariska flaskan med högkvalitativa ytbehandlingar. Teemu Järvi rävgrafik.
Materialet som används i Sigg Traveller-flaskan är hållbart och gediget – skillnaden jämfört med billiga flaskor är mycket märkbar. Siggs klassiska aluminiumflaska är en pålitlig favorit bland många vandrare, den enda som folk vågar ta med sig i sovsäcken över natten utan rädsla för läckage. Även i tuffa situationer får en Sigg -flaska oftast bara en buckla, som mest.
Denna modell har rävgrafik av den finska konstnären Teemu Järvi.
Sigg Traveller-flaskan är lämplig för vatten, kolsyrade och sura drycker, citrusprodukter, mejeriprodukter etc.
Traveller-flaskans standardkork har ett hål genom vilket du kan bära flaskan med ett finger, en karbinhake eller din egen anordning. Det finns också alternativ till standardkorken – kolla in hela vårt Sigg sortiment!
- Mycket tät och pålitlig kapsyl
- Insidan har en flerskiktad EcoCare-beläggning som förhindrar att aluminium läcker ut i drycken - lämplig även för sura drycker
- EcoCare är helt lukt- och smaklös
- EcoCare-beläggningen är flexibel, så om flaskan får en buckla anpassar den sig till den nya formen och går inte sönder
- Innehåller inte BPA, EA, BADGE, BFDGE, NOGE eller ftalater
- Godkänd av livsmedelsmyndigheterna
- Tillverkad i Schweiz
Sigg -dricksflaskan är en välkänd syn runt om i världen – den har till och med visats upp på Museum of Modern Art i New York.
