Devold Men's Adventure Merino 190 Shirt


Tillgänglighet
Tillgänglig leveranstid 3-6 vardagar
leveranstid 3-6 vardagar
En lätt merinotröja för herr. Perfekt för vandring och aktiva sporter.
Produkterna i Adventure-serien är gjorda av 100 % merinoull. Perfekta för vandring, paddling, klättring, cykling, snösport eller för att sova en natt ute i sovsäcken!
Devolds underställ i merinoull tål maskintvätt, men tack vare ullens egenskaper behöver de tvättas betydligt mer sällan än tekniska fibrer. Oftast räcker det att bara vädra dem ordentligt!
Underställen i Adventure-serien ligger på nivå 2/5 i Devolds skala som anger hur tjockt ett plagg är, vilket innebär att de är relativt lätta.
- Gjorda av 100 % merinoull
- Kort dragkedja
- Platta sömmar minskar risken för skavsår
- Jämnar ut temperaturväxlingar
- Naturligt luktavvisande, behöver tvättas mer sällan än tekniska material
- Tål maskintvätt, följ anvisningarna på tvättlappen
- Merinofiberns tjocklek: 18,7 mikron
Sköt om dina merinoullsplagg – vanliga tvättmedel är lite väl mycket för ull, så vi rekommenderar att du använder Nikwax Wool Wash, oavsett om du tvättar plaggen i maskin eller för hand.
För Devold-fans: Adventure Merino 190-serien ersatte Lauparen-serien. Skillnaden är att medan Lauparen hade meshpaneler är Adventure gjord av ett enhetligt tyg.
